Yeşil Camili mezunlar, Alanya’da buluştu

Bu yıl altıncısı düzenlenen Yeşil Camii Mezunları Klâsik Buluşması, Antalya’nın Alanya ilçesinde gerçekleştirildi. İstanbul’un esaslı Kur’an kurslarından olan Bayrampaşa Yeşil Camii mezunlarının katıldığı program, iştirakçilerden tam not aldı. Yaklaşık 65 yıldır adeta bir “Hafız Fabrikası” üzere hizmet veren Kur’an Kursu’nun, bu buluşmaları düzenlemesinin tek bir gayesi var: Eski ve yeni mezunları buluşturarak bir deneyim transferinde bulunmak. 

Mezunlar buluşmasına, yeniden Yeşil Cami mezunlarından; Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, Kocaeli Vilayet Müftü Yardımıcısı Bahri Şamat, Bayrampaşa Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı Lider Yardımcısı Mehmet Ali Kartal, Yalova Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Hüseyin Arslan, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Özcan Gökçebay ve Arnavutköy Taşoluk Yeşil Cami Baş İmam Hatibi İsrafil Kiracı katıldı. 

“İyisini değil en iyisini…”

Yeşil Cami Mezunları ve Mensupları ismine program ayrıntılarına ait açıklamalarda bulunan Abdurrahman Demir, “Burada, kurslarımızın banisi merhum Abdullah Ustaosmanoğlu Hocaefendinin vasiyetini yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi ve ekledi: 

“Bu yıl, her yıl yapmaya çalıştığımız buluşmalarımızın altıncısını gerçekleştirdik. Pandemi devrinde orta vermek zorunda kalmıştık. Kısa bir orta girmesine karşın ve çeşitli zorluklarla birlikte bu yılki iştirak epeyce yüksekti. Burada maksadımız, hem Yeşil Camilileri hem de onların ailelerini bir ortaya getirmek, kaynaşmak ve fikir alışverişinde bulunarak halkımıza yönelik yapılan hizmetleri genişletmek. Abdullah Hocamızın bizlere bir vasiyetiydi bu: ‘İyisini değil daima en güzelini yapmaya çalışmak.’ Biz de hem bu vasiyeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz hem de gelecek jenerasyonlara örneklik teşkil etmeye uğraş ediyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah.”

“Cemaate değil, cemiyete!”

Yeşil Cami’nin birinci mezunlarından Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan ise “Yeşil Cami, cemaate değil cemiyete adam yetiştirmesiyle isminden sıkça kelam ettirmiştir. Bu noktada merhum Abdullah Hocamızın uğraşları ortadadır. Allah ondan razı olsun, yeri cennet olsun” diye konuştu.

3 gün sürdü

Çeşitli toplumsal aktiviteleri de içerisinde barındıran Yeşil Cami Büyük Türkiye Buluşması, 3 gün sürdü. Program ikram takdiminin akabinde aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir