Sudan’da ölü sayısı 420’yi aştı, 10 bin kişi Güney Sudan’a sığındı

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan’da ordu ile paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 427’ye yükseldiğini bildirdi. BM İnsani Yardım Uyum Ofisi’nden (OCHA) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Sudan’da 15 Nisan’da başlayan çatışmalar devam ediyor.

AA’nın aktardığına nazaran, silahlı çatışmalarda en az 427 kişi ömrünü yitirirken, 3 bin 700’den fazla kişi yaralandı. Kıtlık nedeniyle temel muhtaçlık hususlarının fiyatlarında keskin bir artış yaşandığı ülkede, en az 11 sıhhat merkezi atağa uğradı ve Hartum ile Darfur eyaletlerindeki birçok sıhhat merkezi hizmet veremiyor.

Çatışma bölgelerindeki siviller Çad, Mısır ve Güney Sudan’a kaçarken, birçok memleketler arası kuruluş, şu anda faaliyet gösteremediği yerlerden çalışanını tahliye etti. Milletlerarası kuruluşlar, mümkün olan yerlerde hizmetlerini sürdürüyor.

GUTERRES: SUDAN’DAN ÇEKİLMEYECEĞİZ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, çatışmaların sürdüğü Sudan’da işçinin daha inançlı noktalara taşındığını lakin ülke içinde ve dışında operasyonlarını sürdüreceklerini bildirdi. Guterres, tüm taraflara hemen çatışmaya son vermeleri ve sivillerin tahliyesini sağlamaları davetinde bulundu.

Guterres, BM’nin Sudan halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve demokratik geçiş ile inançlı gelecek için birlikte çalışmaya devam edeceğini belirterek, “BM, Sudan’ın içinde ve dışında operasyonlarını sürdürecek” sözünü kullandı. Genel Sekreter, ortaklarla birlikte gerginliğin azaltılması ve kalıcı ateşkes için dayanağını sürdüreceğini kaydetti.

‘İNSANİ YARDIM KURUŞLARI MÜDAHALE ETMEDİ’

Öte yandan yetkililer, çatışmalardan kaçan yaklaşık 10 bin kişinin Güney Sudan’a sığındığını duyurdu. Güney Sudan’ın Sudan hududunda yer alan Renk kenti yetkilileri, cumartesi günü 6 bin 500 kişinin ve pazar günü 3 bin kişinin hududu geçtiğini bildirdi.

Güney Sudanlı kumandan Dau Aturjong, gelenlerin dörtte üçünün Güney Sudanlı, geri kalanın ise Sudanlı, Eritreli, Kenyalı, Ugandalı ve Somalili olduğunu söyledi. İnsanı yardım kuruluşlarının yardım etmediğini lisana getiren yetkili, “Yeni gelenlere mahallî makamlar ve mahallî halk yardım ediyor. Şimdiye kadar insani yardım kuruluşları müdahale etmedi” dedi.

Ne olmuştu?

Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve ‘devlete karşı isyancı güç’ ilan edilmesi kararı aldığını, bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir