Google, bir blog yazarına yanlışlıkla 250 bin dolar gönderdi

Teknoloji devi Google, kimlik doğrulama yanlışı yaparak ağustosta bir çevrimiçi blog müellifine “rastgele” çeyrek milyon dolar gönderdi.

Aynı vakitte Yuga Labs’te güvenlik mühendisi olarak çalışan Sam Curry, parayla ilgili sorusuna teknoloji devinin cevap vermesinin üç haftadan fazla sürdüğünü açıkladı.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere nazaran; Curry, daha evvel bilgisayar korsanlarına yazılımlardaki güvenlik açıklarını bulmaları için ödeme yapan ödüllü yanılgı tespiti programlarına katıldığını lakin bu işle para transferi ortasında bir ilişki olmadığını söyledi.

“GERİ İSTEMİYORSANIZ SORUN DEĞİL”

Güvenlik mühendisi, “Google’ın bana rastgele 249 bin 999 dolar göndermesinin üzerinden üç haftadan biraz fazla vakit geçti ve takviye talebim hakkında hâlâ bir dönüş almadım” diye tweet attı ve ödemenin ekran manzarasını paylaştı.

“@Google, sizinle bağlantıya geçmemizin bir yolu var mı? (Geri istemiyorsanız sorun değil…).”

Pazartesi günü The Independent’a konuşan Curry, Google Destek’e ulaşıp tweeti geçen hafta paylaştıktan sonra, şirketin geri ödemeyi planlamak için kendisine e-posta gönderdiğini söyledi.

“Yerel Wells Fargo banka şubesine gittim ve her şeyi açıkladım, sonra da kazara gelen paranın geri gönderilmesine yardım ettiler.”

“BİZE SÜRATLE İLETİLDİĞİ İÇİN MİNNETTARIZ”

Bir Google sözcüsü, sorunun çözüldüğünü The Independent’a doğruladı.

Sözcü, “Ekibimiz yakın vakitte insan yanılgısı sonucu yanlış tarafa ödeme yaptı” dedi.

“Hata, etkilenen kişi tarafından bize süratle iletildiği için minnettarız.”

BENZER BİR HADİSE DAHA YAŞANMIŞTI

Geçen hafta bildirilen misal bir hadisede da, kripto para borsası Crypto.com’un, Avustralya’daki bir bayana kazara 10,5 milyon dolar gönderdiği ortaya çıkmıştı. Melbourne sakini, parayı iade etmeye girişmek yerine Crypto.com yanılgıyı fark edene kadar 5 odalı bir konut satın aldı.

Dava, Victoria Yüksek Mahkemesi’ne taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir